Ankara İmplant, Ankara İmplant Fiyatları, Ankara İmplant Tavsiye, Ankara İmplant Merkezi, Ankara İmplant Yapan Hastaneler, Ankara İmplant Ücretleri, Ankarada İmplant Yapan Doktorlar, Ankara İmplant Yapan Yerler, Ankara İmplant Diş Fiyatları, Ankara Diş İmplant, Ankara İmplant Tedavisi, İmplant Fiyatları 2023 Ankara, İmplant Fiyatları 2023 Ankara

Ankara’da fissür örtücü ve florür uygulaması Cevher Dent Ankara Özel Diş Polikliniği Ankara Özel Çocuk Diş Hekimleri tarafından özel diş yapılmaktadır.

Fissür Örtücü

Birçok farklı sebepten ötürü dişlerimizde çürükler oluşabilmektedir. Çürümeye en yatkın dişlerimiz ise ağzımızın arka tarafında bulunan azı dişlerimizdir. Bu dişlerin üst yüzeyi (çiğneme yüzeyi) öndeki dişlerimizden farklı olarak daha girintili çıkıntılıdır. Yiyecek parçaları, dişlerden iyi temizlenmediği durumlarda bu çukurlarda birikerek çürükleri oluşturur. Azı dişlerimizin üst yüzeyindeki girintili-çıkıntılı çatlaklara “fissür” adı verilir. Dişlerimizi ne kadar fırçalarsak fırçalayalım bazı durumlarda çürük oluşumunun önüne geçemeyebiliriz. Çünkü diş fırçaları dişin her noktasına ulaşabilecek şekilde tasarlanamazlar. Bu noktalarda oluşan fissürler de çürükleri meydana getirir. Ancak diş aşısı (fissür örtücü) dediğimiz uygulama ile bu fissürlerin yani diş yüzeyindeki küçük olukların üzerini kapatarak pürüzsüz, koruyucu bir bariyer oluşturarak çürük oluşumunu engelleyebiliriz. Çocuklarda özellikle azı dişlerine uygulanan fissür örtücü işlem, çürük oluşumuna sebep olabilecek girinti ve oluklara dolan besin birikimini önleme amacıyla yapılır. Cevher Dent Ankara Özel Diş polikliniği olarak tüm titizliğimizle gerekli önlemleri alarak sağlıklı dişlere sahip olmanıza imkan sağlıyoruz.

Fissür Örtücü Uygulamasının Amacı Nedir?

Fissür örtücü uygulamasının amacı, dişlerin çürüğe yatkın girinti ve çukurcuklarında besin birikimini engellemek, bu bölgeleri daha kolay temizlenebilir hale getirmek ve böylece çürük oluşumunu engellemektir.

Fissür Örtücü Hangi Dişlere Yapılır?

Çoğunlukla süt ve kalıcı azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerine yapılır. Nadiren de olsa kesici dişlerin anatomik yapısında çukurcuklar olabilmektedir. Bu durumlarda kesici dişlere de yapılmaktadır.

Fissür Örtücü Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Çocuğun süt azı dişlerinin çıktığı dönemde ve kalıcı dişlerinin çıkmaya başladığı dönemde fissür örtücü uygulamaları için pedodontiste danışmak gerekir. Çünkü yeni çıkan dişler çok daha hızlı çürüyebilirler. Bu yüzden koruyucu uygulamalara erken dönemde başlamak çok önemlidir.

Fissür Örtücü Flor Gibi Tekrarlanan Bir Uygulama Mıdır?

Fissür örtücü flor gibi tekarlanan bir uygulama değildir. Bir diş için bir defa yapılır. Zamanla kırılmalar olursa düzenli kontrollerde görülerek tamamlanabilir.

Fissür Örtücü Kolay Bir İşlem Midir?

Fissür örtücü uygulaması kolay bir işlemdir. Hiçbir ağrı hissedilmez. Uygulama süresi çocuğun uyumuna göre 3-5 dakikadır.

Fissür Örtücü Yapılmazsa Ne Olur?

Fissür örtücüler zamanında yapılmazsa dişler çürük riski altında kalır. Zamanla dişler çürüğe yatkın çukurcuklu yüzeylerinden çürümeye başlayabilir. Çürüğün derinliğine göre dolgu, kanal tedavisi ya da diş çekimi gerekebilir. Bu tedaviler hem maliyet açısından daha yüksek hem de uygulama açısından çocuklar için daha meşakkatli tedavilerdir. Çocuklarda 3-6 ayda bir rutin pedodonti kontrolleri yapılmalıdır. Böylece fissür örtücülerde minik kırılmalar olursa erkenden tamir edilebilir.