Ankara İmplant, Ankara İmplant Fiyatları, Ankara İmplant Tavsiye, Ankara İmplant Merkezi, Ankara İmplant Yapan Hastaneler, Ankara İmplant Ücretleri, Ankarada İmplant Yapan Doktorlar, Ankara İmplant Yapan Yerler, Ankara İmplant Diş Fiyatları, Ankara Diş İmplant, Ankara İmplant Tedavisi, İmplant Fiyatları 2023 Ankara, İmplant Fiyatları 2023 Ankara

Ankara’da çocuk özel diş tedavisi, yer tutucular tedavisi Cevher Dent Ankara Özel Diş, Ankara Özel Diş Hekimleri tarafından özel diş yapılmaktadır.

Yer Tutucu Nedir?

Yer tutucu, çocuklarda kullanılan bir yöntemdir. Çeşitli nedenlerle süt dişi kaybı meydana gelir. Yeri boş kalan diş zemini çevresine tutucu adı verilen nesne yerleştirilir. Böylece yandaki dişlerin boşluğa kayması engellenmiş olur.

Yer Tutucu Çeşitleri

Sabit Yer Tutucu Apareyler

Sabit yer tutucular, hareket etmeyen, yapıştırıcı ile monte edilen metal tutucudur. Sadece hekim tarafından takılıp çıkarılabilir.

Hareketli Yer Tutucu Apareyler

Hareketli yer tutucular, sabit tutucular gibi hekim tarafından takılmasına ve çıkarılmasına gerek kalmadan kullanılır. Temizliği ve bakımı da daha rahat yapılabilir.

Hareketli yer tutucular, istenilen zamanda takılır ve çıkarılabilir. Kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan bazıları:

Yer tutucular zaman zaman çıkarılıp ağız dinlendirilebilir?

Apareyler çıkarıldığında suda bekletilmesi gerekir. Metal oluşumundan dolayı uzun süre kuru ve gergin olmaması durumunda ağız yapısına yerleşmeyebilir.

Temizliği de yine aynı şekilde çıkarıp hassas bir şekilde çevresini içini temizleyip geri takabilirsiniz.

Hareketli yer tutucu aparey için önemli bir nokta da;

Metalin kesinlikle eğilip bükülmesine izin verilmemelidir. Dişe dar gelebilir yahut bir yeri canınızı acıtabilir. Bu durumda hemen hekime başvurmalısınız. Kendi başınıza düzeltmeye kalkmayın. Kırılabilir, onarımı imkansız şekil bozukluğu olabilir. Böylece yenisini yaptırmak zorunda kalırsınız.

Yer Tutucu Apareyler Ne Kadar Süre Kullanılır?

Erken kayıp süt dişleri için daha uzun zaman kullanılabilir. Daimi dişler yerine çıkana kadar yer tutucu aparey kullanılmalıdır. Erken kayıplarda yaş ilerlediği için çene yapısı büyür ve gelişir. Dolayısıyla yer tutucu dişe küçük gelebilir, mesafesi kısalabilir, genişleme veya daralma yaşanabilir. Bu gibi durumlarda hemen hekime gitmeniz gerekir. Yeni yer tutucu aparey yaptırılır.

Yer Tutucu Takıldıktan Sonra Dikkat Edilecekler

Yer tutucular takıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlara dikkat edilmediği takdirde yer tutucu kullanımında sorun yaşanabilir.

+ Yer tutucular, el ya da dil ile ittirilip yerinden oynatılmamalı dır.
+ Takılan dişlere zarar vermemesi için diş çevresi iyice dezenfekte edilmelidir.
+ Sabit yer tutucular hekim kontrolünde çıkarılır. Ancak hareketli yer tutucuları yemek yerken çıkarmanız yeterlidir.
+ Kırılma, gerilme gibi durumlarda beklemeden değiştirilmelidir.
+ Düzenli olarak dişler fırçalanmalıdır.
+ 6 ayda bir diş kontrolü yapılmalıdır.
+ Yer tutucu aparey kullanımı çocukların diş gelişimi ve sağlıklı çiğneme fonksiyonlarını yerine getirmesi için önemlidir.

Erken kaybedilen süt dişleri, yerinde boşluk bırakır. Bu boşluk alan korunmazsa yan dişler boşluğa kayar.

Böylece çıkacak sabit dişin alanı daralır. Çıkması gereken yerden farklı bir alana kayar. Bu da çapraşık diş diziminin oluşumuna neden olur.

+ Yer tutucu aparey bu oluşumu engeller.
+ Dişlerin dizilimi normal seviyede kılar.
+ Daimi dişlerin zarar görmesini engeller.