Kişiye Özel Abutmentlı İmplant

Ankara İmplant, Ankara İmplant Fiyatları, Ankara İmplant Tavsiye, Ankara İmplant Merkezi, Ankara İmplant Yapan Hastaneler, Ankara İmplant Ücretleri, Ankarada İmplant Yapan Doktorlar, Ankara İmplant Yapan Yerler, Ankara İmplant Diş Fiyatları, Ankara Diş İmplant, Ankara İmplant Tedavisi, İmplant Fiyatları 2023 Ankara, İmplant Fiyatları 2023 Ankara

İmplant iki ana parçadan oluşmaktadır. İlki çene kemiğine yerleştirilen ve diş kökünü taklit eden vidalı diştir. İkinci parça ise implantın içine vidalanan abutment dediğimiz üst parçasıdır. Abutmentler aşındırılmış diş formu verdirilerek üzerine kaplama diş yaptıgımız implant ın üst yapı parçalardır.

Genelde implant markaları, “abutment” ları çeşitli çap ve uzunluklarda standart olarak üretirler. Ancak bu çeşitli çap ve uzunluklar her insan için farklı ayrıntıda olan dişeti şeklini birebir taklit edemezler.

Kişiye özel abutment, implantların açılarına, hastanın diş eti şekli ve çevre dokularıyla ilişkisine ve yapılacak kaplama dişe göre 3 boyutlu özel programlarla tasarlanan estetiği en üst seviyeye getirmek için titanyumdan üretilen kişiye özel implant üstü dayanaklardır.

Kimlere Uygulanabilir?

Standart implant yapılabilen tüm hastalarda kişiye özel implant uygulanabilmektedir.

Avantajlar

Hastanın diş eti şekline ve yapısına uygun bir şekilde tasarlandığı için daha estetik bir görünüm sağlarlarlar.

Yapılan dişin şekline göre yapıldığı için kuvvetlerin dengeli dağılımını sağlar ve vidalı diş başarı şansını ve ömrünü uzatır.

Diş eti şekline göre üretim kaplama dişin altına yemek artıkları gibi istenmeyen maddelerin birikmesini engeller ve diş temizliğinin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.

Dezavantajlar

Standart diş implantlara göre kişiye özel diş implantı maliyetleri biraz daha yüksektir.

Kişiye Özel İmplant Fiyatları Ankara

Kişiye özel implant standart implantlara göre biraz daha pahalıdır. Bunun temel nedeni implant’ın üst parçası olan abutment’ın standart bir fabrika üretimi yerine ağzınızda ölçüler alındıktan sonra diş eti ve kemik yapınıza göre size özel olarak üretilmesidir. Sağlamlık, uzun ömürlülük ve estetik açısından avantajları göz önünde bulundurulduğunda, standart implant’a göre fiyat performans açısından daha avantajlı olabilmektedir.

Kişiye Özel İmplant Diş Süresi
Kişiye özel implant ta cerrahi aşama süresi standart implant tedavisindeki gibidir. Protez aşaması ise kişinin diş eti ve diş yapısına özel titanyum üst parça üretildiği için standart protez aşamasına göre biraz daha uzundur. Protez aşaması vakaya göre 5 ila 8 günde tamamlanmaktadır.

Uygulama Süreci

Cerrahi Aşama

Cerrahi implant yerleştirme aşaması standart vidalı diş tedavisi ile aynıdır. Detaylar için implant tedavisi bölümünü inceleyebilirsiniz. Esas fark yapay diş üstüne kaplama yapılırken ortaya çıkmaktadır

Protez Aşaması

İmplant veya birden çok diş implantı üstünden ölçü alındıktan sonra uygun fabrikasyon bir abutmentı diş boşluguna adapte etmeye çalışmak yerine bizzat diş boşlugunun olduğu yerdeki dişetinin şekil ve kalınlığına göre, diş boşluğunun olduğu alanın tüm özellikleri göz önüne alınarak cad-cam sistemiyle o kişiye özel bir abutment yapılır.

Hastanın panaromik röntgeni çekildikten sonra diş implantı kemikle kaynaşma düzeyi kontrol edilir.

Diş etinin üzerinden küçük delikler açılarak implant içerisine diş eti şekillendiriciler vidalanır. Bu süreçte diş implantı dedektör kullanımı implant ın yerinin tam olarak belirlenmesini kolaylaştırdığı için aynı seansta ölçü almaya da izin verir.

Diş etleri açık cerrahi yöntemle açılarak diş eti şekillendirici yerleştirildiği durumlarda ölçü almak için 4 ila 5 gün beklenebilir.

İlk seansta alınan ölçülere göre kişinin diş eti ve ağız yapısına özel abutment yapımı laboratuarda gerçekleştirilir.

Kişiye özel hazırlanmış abutmentlar altyapının hazırlandığı laboratuara gönderilir ve altyapı (metal, zirkonyum, vb.) abutmentlara uygun bir şekilde hazırlanır.

Ölçüden sonraki seansta kişiye özel abutment ve alt yapı provası yapılır. Porselen için ölçü alınır.

Altyapı provasından sonraki seansta porselen provası yapılır.

Porselen prova aşamasında estetik ve fonksiyonel olarak istenilen düzeye gelindiyse protez geçici yapıştırıcı ile yapıştırılır.

Hastanın günlük kullanımda protezine yönelik her hangi bir şikayeti olmaması durumunda kalıcı yapıştırılarla protez yapıştırılarak tedavi süreci tamamlanır.