Ankara İmplant, Ankara İmplant Fiyatları, Ankara İmplant Tavsiye, Ankara İmplant Merkezi, Ankara İmplant Yapan Hastaneler, Ankara İmplant Ücretleri, Ankarada İmplant Yapan Doktorlar, Ankara İmplant Yapan Yerler, Ankara İmplant Diş Fiyatları, Ankara Diş İmplant, Ankara İmplant Tedavisi, İmplant Fiyatları 2023 Ankara, İmplant Fiyatları 2023 Ankara

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi Ankara

Günlük hayatımızda insanlarla sık sık sosyal iletişim halinde bulunuruz. Onlarla iletişim kurarken en çok ilgilendiğimiz nokta yüzdür. Yüzümüzdeki en belirgin alanlardan biri olan dişler de estetik görüntümüz açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer dişlerimizde herhangi bir problem varsa bu estetik görüntümüzü olumsuz etkileyebilir. Fakat bundan daha önemli sebepler de vardır. Dişlerimizdeki problemler güzelliğimizi etkileyebileceği gibi sağlık açısından da bir tehdit haline gelebilir. Düzenli ortodontik muayene ağız sağlığımız için büyük önem taşımaktadır çünkü dişlerde çürük oluşumu ve plak oluşumu gibi önemli sorunlar ortodontik rahatsızlıkların bir sonucu olarak meydana gelir. Bu sebepten dolayı dişlerin konumunda bir bozukluk, dişlerde yamulma, çarpıklık gibi durumlar varsa ve bu durumlar sonucunda oluşabilecek diş kayıpları ve diğer işlemlerin olmaması için ortodontik muayene sık sık yaptırılmalıdır. Bu muayeneler sonrası farklı problemleri olan hastalara problemleri doğrultusunda tedavi uygulanır. Bu tedavi yöntemlerinin en yenilerinden biri olan ortodontik şeffaf plak tedavisi de doktorun önerdiği durumlarda problemli hastalara uygulanabilir. Şeffaf plak tedavisi Ankara’da nerelerde bulunur, 2023 fiyatları nasıldır gibi aklınıza gelebilecek her türlü soruyu bu yazımızda bulabileceksiniz.

Ankara Ortodontik Şeffaf Plak Tedavisi Hakkında

Şeffaf plak tedavisi, ortodontik tedaviler arasında önemli bir sırada yer almaktadır çünkü uzmanların uygulayacağı bu tarz tedaviler, diş ve diş eti problemleri yaşayan hastaların bu problemleri yaşamalarını engelleyecektir. Bu sebeple tedavi olmaktan kaçmamalı ve tedavinizi olmalısınız.

Dişlerde yamukluk, çarpıklık, sıkışma ve konum bozuklukları gibi sorunların tedavisi genelde ağrılı ve uzun olur. Şeffaf plak tedavisinde bu tarz problemler ağrısız bir şekilde tedavi edilebilir. Bu tarz problemler genelde diş teli yardımıyla tedavi edilir fakat diş teli kullanımında batma, yaralanma ya da tellerin estetik görünmemesi gidi istenmeyen durumlar ortadontik şeffaf plak tedavisinde olmayabilir. Şeffaf bir malzemeden yapılan plaklarda dışarıdan fark edilme gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu sebepten dolayı estetik olmama endişesi taşıyan kişiler bu tedavi yöntemini rahatlıkla uygulayabilmektedirler ve daha başarılı sonuçlar almaktadırlar. Bu tedavide önemli olan nokta kullanılan plaklardır. Ortadontik aygıtlar kullanılarak yapılan bu plaklar dişlerdeki bozuklukları düzeltmek amacıyla belirli hızda ve belirli bir yönde bir kuvvet uygular. Bu durum doktorun planladığı ve istenilen görüntüye ulaşılıncaya kadar devam eder.

Şeffaf Plak Nedir?

Şeffaf plak bir ortadontik tedavidir ve invisaling tedavisinde yer alır. İnvisaling tedavi, dişlerde olan bozuklukları diş telsiz tedavisi ile olur. Şeffaf plakların üretiminde 3D modelleme kullanılır ve bu plaklar sayesinde diş bozukluklarının tedavisinde diş tellerine gerek kalmaz. Bu plaklar kişiye özel üretilir.

Şeffaf plakların temel amacı belirli sürelerde dişlerin milimetrik hareket ettirilmesiyle düş bozukluklarının giderilmesidir. Bu plakların yenilenme süresi 15 günde 1’dir ve herkes için bu süre farklı hedeflenir. İstenilen durum elde edilene kadar bu tedavi yöntemi aşamalar halinde devam eder.

Şeffaf Plak (İnvisalign, Clear Align Tedavi) Avantajları

Şeffaf plaklar gösterdiği avantajlar sayesinde günümüzde sıkça kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle estetik görüntü kaygısı yaşayan yetişkin insanlar görünmeyen bu şeffaf plaklar sayesinde rahatlıkla kullanmaktadırlar. Bu estetik kaygı yüzünden yıllarca diş eti problemleri ile yaşayan bireyler bu yöntem sayesinde tedavi olmayı ertelemeyip tedavi olmaktadırlar. Bu yüzden şeffaf plak tedavi sıkça tercih edilmektedir.

Diş bozukluğu şikâyeti ile gelen çoğu danışanımız estetik olmayan bir görüntü olmamasını isterler. Porselen braketler ve lingual braketler bu amaç için kullanılabilir. Fakat bu seçenekleri yanında şeffaf plak tedavisi de yer almaktadır. Bu plaklar istenildiği zaman çıkarılabilir ve bu plakların düzenli olarak kullanımı büyük bir önem taşımaktadır. Sabit olan apareyler sürekli ağızda olduğu ve çıkarılamadıkları için başarı oranı şeffaf plaklara göre daha yüksektir. Bunun da sebebi şeffaf plakların çıkarılabilir olmasıdır. Bu yüzden daha başarılı snuç için plaklar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Şeffaf plaklar esteti görüntüyü bozmadığı kadar, tahriş ve rahatsızlıklara da yol açmamaktadır. Diş telleri genelde sert yapıdadırlar bu yüzden batma, tahriş gibi durumlara yol açabilirler fakat şeffaf plaklar yumuşak maddeden yapıldıkları için bu tarz rahatsızlıklara yol açmaz. Hatta kullanımı o kadar rahattır ki ağızda varlığı dahi hissedilmez. Bu yüzden çocuklarda bile rahatlıkla kullanılabilir. Diş telleriyle kıyaslandığında, şeffaf plakların kullanımı daha rahattır. Çıkarılabilen bu plaklar gece gündür rahatlıkla kullanılabilir.

Diş teli kullanımında bazı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi kısıtlanmıştır. Çok sert ya da asitli şeyler tüketimi kısıtlanabilir. Şeffaf plak tedavisinde ise bu durum söz konusu değildir. Her türlü yiyecek ve içecekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisi Ankara Uygulanışı

Yazının devamında diş ve diş etinde ortaya çıkan bozuklukların giderilmesinde kullanılan şeffaf plak tedavisinin aşamalarını görebilirsiniz.

Şeffaf plak tedavisinde öncelikle diş muayeneniz yapılır ve bu muayene sonrasında doktorunuz tarafından bu tedavi yöntemine uygun olup olmadığınıza karar verilir. Fakat bu tedavi yönteminde önemli bir nokta vardır ki o da şeffaf plak tedavisini sadece ama sadece şeffaf plak tedavisi eğitimi alan diş hekimleri ve uzman ortadontistler yapabilmektedir.

İlk önce üst ve alt çeneden ölçü alınır. Daha sonra farklı açılardan öncesi ve sonrası kıyaslaması yapabilmek için fotoğraflar çekilir.

Plaklar kişiye özel üretilir ve bu plakları üreten şirketler aynı zamanda hastanın gelecekte nasıl bir görüntüye sahip olacağına dair bir sunum da gerçekleştirirler. Bu simülasyonlarda doktorun ve hastanın beklentisine ve isteğine göre bir yol çizilir.

Plaklar takılmadan önce son bir kontrol yapılır ve buton uygulaması gerekli ise uygulanır. Bu uygulama braketleri andıran ve dişle aynı renkte olan dolgu malzemeli butonların dişler üzerine yapıştırılması ile yapılır.

Bazı durumlarda dişlere daha fazla yer kazandırmak amacıyla stripping yapılabilir. Stripping uygulaması 0,25 mm ve 0,5 mm iki dişin aşındırılmasıdır aynı zamanda diş minesinin aşınmasına da sebep olur. Fakat bu durum herhangi bir ağrıya, sızıya ya da çürümeye yol açmaz.

Tüm bu aşamalar başarıyla tamamlandıktan sonra hastaya ilk plakları verilir. Plakların kullanımı ve saklama koşulları ile ilgili her türlü bilgi ayrıntılarıyla birlikte hastanın doktoru tarafından hastaya verilir.

Plaklar 15 günde 1 yenilenir. Bu sürenin sonunda doktor yardımıyla plaklar değişir. Yapılan kontroller sonucunda eğer gerek görülürse 2. Plaktan önce buton uygulaması yapılır ve sonrasında 2. Plaklar verilir.

Tedaviye başlamadan önce yapılan fotoğraf çekimi her plak değişiminde tekrarlanır. Bu sayede doktor tarafından hasta daha sağlıklı ve doğru bir şekilde yönlendirilir. Tedavi sona erdiğinde gerekli görülürse retainer yani pekiştirme plağı verilir.

Ankara Şeffaf Plak Tedavi Süresi

Bu tarz tedavi yöntemlerindeki en önemli soru tedavi süresinin ne kadar olduğudur. Bütün tedavilerde olduğu gibi şeffaf plak tedavisinde de tedavi süresi hastanın probleminin ne olduğuna ya da zorluk derecesine göre değişir. İstenilen görüntü hastadan hastaya farklıdır. Bu tedavi yöntemindeki en önemli nokta hastanın plakları belirlenen sürelerde takıp takmadığıdır. Şeffaf plakların en az 18 saat takılması gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir başarı sağlanamaz. Bu durumu muayene sırasında gizlemek pek mümkün değildir ve bu sebepten dolayı tedavi süresi uzayıp değişebilir. Bu tedaviye başlamadan önce bu durumu iyice düşünüp ona göre bir karar almalı ve bu süreçte istikrarlı bir şekilde devam edecekseniz bu tedaviyi almalısınız.

Şeffaf Plak Herkes İçin Uygun mudur?

Şeffaf plak hem estetik görüntüyü bozmadığı için hem de yumuşak malzemeden yapıldığından günlük hayatta rahatlıkla kullanılabilir bu yüzden her yaştaki insan için uygundur. Herhangi bir şikayetle doktora gittiğinizde doktor size bir ön muayene yapacak ve bu tedavi için uygun olup olmadığınıza karar verecektir. Yalnız bu tedavide dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır ve bunlardan biri de bu tedaviye başlarken başka bir diş teli tedavisinin devam etmemesidir. Eğer dişlerinizde kanal, çürük ya da implant gibi uygulamalar varsa doktorunuz bunu muayene sırasında fark edecek ve şeffaf plak tedavisine uygun olmadığınızı size bildirecektir. Bu sebeple şeffaf plak tedavisi yaptırmadan önce dişlerinizle ilgili tüm tedavileri yaptırıp sonrasında bu tedaviye başlamalısınız.

Şeffaf Plaklar Sağlık İçin Zararlı mıdır?

En çok sorulan bir diğer soru ise şeffaf plaklar sağlığımız için bir sorun teşkil eder mi? Şeffaf plaklar dermatolojik testten geçmiş plaklardır ve içerisinde sağlığa zararlı hiçbir maddeye rastlanmamıştır. Bu yüzden bu plaklar güvenle kullanılabilir ve ağız ve cilde herhangi bir zarar vermez.

Şeffaf Plak Tedavisinde Sona Erdikten Sonra Dişlerde Bozulma Görülür Mü?
Diş tellerindeki aynı prosedür burada da geçerlidir. Plaklar takılmadan önce dişleri korumak için koruyucu tedavi uygulanır. Bu tedavi ağrısız ve acısızdır. Şeffaf plak tedavisi doğru bir şekilde uygulandığında tedavi bittikten sonra bir bozukluk görülme olasılığı neredeyse yoktur.

Şeffaf Plak Tedavisi Ankara’da Nerelerde Yapılır?

Ortadontik tedavide başarılı yöntemlerden biri olan şeffaf plak tedavisi Ankara’da birçok yerde yapılabilmektedir. Bu uygulamayı yapabilmek için özel bir eğitim gerekmektedir. Bu uygulama Cevher Dent Özel Diş Polikliniği tarafından, son derece konforlu bir şekilde Ankara’daki hastalarımız için rahatlıkla yapılabilmektedir. Eğer sizin de diş ve diş eti problemleriniz varsa ve şeffaf plak tedavisi görmek istiyorsanız merkezimize gelebilir ve en sağlıklı ve rahat bir şekilde sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.